ARCHOS 50 POWER – test taniego smartfona z dużą baterią

Archos 50 Power to smartfon z niskiej półki cenowej, który skierowany jest do osób szukających urządzenia z pojemną baterią. Model ten wyposażony został w akumulator o pojemności 4000 mAh. Czym jeszcze może pochwalić się Archos i jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu przeczytacie w dalszej części recenzji. Zapraszam do lektury.

Specyfikacja

  • CPU : MT6735P Quad-core @ 1GHz Cortex A53
  • GPU : Mali 720
  • RAM : 2 GB
  • Pamięć wewnętrzna : 16 GB
  • Slot kart microSD : do 32GB (w formacie fat32)
  • Ekran : 5″ 1280 x 720 px (HD) IPS
  • System : Android™ 5.1, Lollipop
  • SIM : 1x micro SIM + 1x nano SIM lub 1x micro SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G/ WCDMA : 900 / 2100 MHz
  • LTE : 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.0
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 13 MP AF + Flash LED
  • Przedni aparat : 2 MP
  • Filmy: 720p
  • Bateria : 4000mAh

Zawartość opakowania

  • Archos 50 Power
  • Kluczyk do otwierania szufladki SIM/microSD
  • Ładowarka USB
  • Przewód USB/microUSB
  • Słuchawki
  • Instrukcja obsługi

Archos_50_Power_1

Archos 50 Power zapakowany jest w tekturowe, sztywne pudełko. Po jego otwarciu naszym oczom ukazuje się smartfon z ekranem zabezpieczonym folią. Po wyciągnięciu smartfona i tekturowej wkładki, uzyskujemy dostęp do dołączonych akcesoriów. W zestawie znajdziemy ładowarkę USB o natężeniu prądu ładowania 1,5A – to bardzo dobrze, często producenci dołączają w zestawie ładowarki z prądem ładowania poniżej 1A. Im większe natężenie prądu, tym szybciej naładujemy naszego smartfona. Wśród akcesoriów znajdziemy jeszcze przewód USB/microUSB, którym połączymy telefon z ładowarką, bądź komputerem, lekkie douszne słuchawki, kluczyk, którym otwierana jest szufladka na kartę SIM/microSD, oraz instrukcję obsługi.

Archos_50_Power_2

Archos 50 Power jest w całości czarny. Jedyny element innego koloru to jasne napisy umieszczone z tyłu obudowy. W całości wykonano ją z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Tworzywo z tyłu smartfona i na bokach jest trochę zbyt wrażliwe na nacisk, tym samym naciskając obudowę w różnych miejscach usłyszymy trzeszczenie. Gdyby zastosowano sztywniejszy materiał można by tego uniknąć. Poszczególne elementy obudowy są dobrze spasowane i nie widać żadnych szczelin, nic nie odstaje i nie ma żadnych niedoróbek. Obudowa jest matowa i odporna na uszkodzenia. Po dwóch miesiącach testów wygląda jak nowa.

Smartfon nie wyróżnia się niczym szczególnym, producent nie zdecydował się na żadne fajerwerki, mamy więc prosty, czarny prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Jedynie główny aparat posiada chromowaną obwódkę. Archos 50 Power wygląda dobrze i przypadnie do gustu osobom, którym nie zależy na tym by ich urządzenie rzucało się w oczy.

Archos_50_Power_3

Przedni panel składa się przede wszystkim z pięciocalowego ekranu, nad nim znajdziemy głośnik rozmów, oraz przedni aparat.

Archos_50_Power_6

Z lewej strony urządzenia umieszczona została regulacja głośności.

Archos_50_Power_7

Archos_50_Power_8

Z prawej strony znajduje się przycisk ON/OFF, oraz szufladka na kartę microSIM i nanoSIM zamiennie z microSD.

Archos_50_Power_9

Od góry znajdziemy wyjście słuchawkowe.

Archos_50_Power_10

Od dołu umieszczono gniazdo microUSB.

Archos_50_Power_5

Z tyłu urządzenia swoje miejsce znalazł aparat oraz dioda LED. Na dole możemy też zobaczyć maskownicę głośnika.

Archos 50 Power dobrze leży w dłoni. Nie ślizga się, a rozmieszczenie przycisków zostało dobrze przemyślane i pozwala na swobodną obsługę smartfona zarówno prawą jak i lewą dłonią.

Archos_50_Power_11

Po włączeniu smartfona możemy rozpocząć użytkowanie. Ekran ma przekątną pięć cali i rozdzielczość 720 x 1280 px. Wykonany został w technologii IPS co gwarantuje wysoką jasność i dobre kąty widzenia. Rozdzielczość HD przy ekranie o wielkości 5″ to więcej niż potrzeba. Próżno szukać pikseli podczas surfowania po necie, czy oglądania filmu.
Niższa niż we flagowych modelach rozdzielczość pozwala także na oszczędność energii, oraz sprawia, ze gry do płynnego działania mają mniejsze wymagania sprzętowe. Ekran dobrze reaguje na dotyk, który działa precyzyjnie i natychmiastowo. Kolory jakie oferuje, są żywe, nawet lekko przejaskrawione.

Sercem smartfona jest procesor MT6735P Quad-core @ 1GHz Cortex A53, układ graficzny to Mali 720, a wspomaga je 2GB pamięci operacyjnej. Całość działa pod kontrolą systemu android w wersji 5.1. System działa szybko i stabilnie. Wszystko działa płynnie i nie zauważyłem żadnych spowolnień. Wydajność Archosa 50 Power przetestowałem programem AnTuTu Benchmark v6.2.7, w którym uzyskał on 24149 punktów. Jest to wynik trochę wyższy niż osiągał flagowy niegdyś Samsung Galaxy S3. Testy wypadły także pozytywnie w grach. Pomimo niskich wydawałoby się parametrów technicznych Archos radzi sobie całkiem dobrze z takimi tytułami jak Asphalt 8, czy Fifa 2017.

Archos_50_Power_12

Podczas prowadzenia rozmów Archos 50 Power jest bezbłędny. Mikrofon dobrze zbiera nasz głos, a głośnik rozmów jest wystarczająco głośny, by bez problemu rozmawiać nawet w głośnym otoczeniu. Także tryb głośnomówiący działa bez zarzutu.

Głośnik główny telefonu gra czysto, wyraźnie, nawet na najwyższej głośności nie usłyszymy żadnych pisków, trzasków czy zniekształceń. Brakuje oczywiście basu, co jest typowe dla większości smartfonów. Głośność jest wystarczająca, chociaż nikomu nie przeszkadzałoby, jeśli byłoby troszkę głośniej.

Archos_50_Power_16

Wyjście słuchawkowe jest dobrej jakości, Archos na pewno będzie dobrze służył jako odtwarzacz muzyki. W zestawie producent dołączył słuchawki. Sprawdziłem jak grają i są to na prawdę podstawowe słuchawki, które mogą posłużyć do rozmów, bądź słuchania wiadomości, czy filmu. Sugerowałbym jednak od razu zastąpić je czymś lepszym.

Archos 50 Power wyposażony jest w moduł Bluetooth 4.0. Dzięki niemu możemy odtwarzać muzykę na głośnikach przenośnych, czy innych urządzeniach wyposażonych w bluetooth. Testowałem smartfona z głośnikami Creative T50, głośnikiem F&D W12, głośnikami MUVO 2c, oraz wzmacniaczem słuchawkowym Creative E3. Ze wszystkimi urządzeniami Archos współpracował bezproblemowo, a wykrywanie i łączenie odbywało się szybko.

Archos_50_Power_4

Smartfon wyposażony został w dwa aparaty. Przedni aparat służący do selfie ma rozdzielczość 2Mpx przekłada się to na maksymalną rozdzielczość zdjęcia 1600 x 1200. Nie jest to dużo i nie można się po nim spodziewać cudów. Zdjęcia przy ładnej pogodzie wychodzą poprawne, gdy brakuje światła wzrasta poziom szumów. Aparat w sam raz do wysyłania wiadomości mms z naszą uśmiechniętą buzią.

Główny aparat posiada rozdzielczość 13 Mpx. Jest zdecydowanie lepszy od aparatu przedniego i zdjęcia nim wykonane mogą się podobać. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 4160 x 3120. Przy ładnej pogodzie gdy światła jest pod dostatkiem aparat sprawuje się dobrze i robi ładne zdjęcia. W gorszych warunkach oświetleniowych (pomieszczenie, wieczór) zdjęcia często wychodzą zruszone i zwiększa się poziom ziarna, które mimo to jest akceptowalne. W trudnych warunkach możemy wspomóc się diodą LED, która służy jako lampa błyskowa.

Oba aparaty pozwalają na nagrywanie filmów w rozdzielczości 720 x 1280 px.

Przykładowe nagranie:

Przykładowe zdjęcia:

Archos_50_Power_13

Ostatnim elementem, o którym napiszę, a zarazem największym atutem Archosa 50 Power jest bateria. Pojemność 4000 mAh to całkiem dużo. Zastosowanie procesora o niskim taktowaniu i ekranu o nienajwyższej rozdzielczości powoduje, że Archos nie jest bardzo prądożerny. Wszystkie te elementy sprawiają, że możemy cieszyć się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Testy wykazały, że przy intensywnym użytkowaniu bateria wystarcza na 2 doby użytkowania. Przy mniej intensywnym korzystaniu smartfon spokojnie wytrzyma 3 – 4 doby. Osoby, które telefonu używają mało, Archosa będą ładować raz na tydzień. Za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki, pełne naładowanie smartfona zajmuje około 3h.

Archos_50_Power_15

Podsumowanie

Archos 50 Power to przede wszystkim długi czas pracy na baterii. Wśród tanich urządzeń na rynku przeważają smartfony z baterią o małej pojemności i krótkim czasem działania na jednym ładowaniu. Archos na tym polu nie ma sobie równych, dzięki temu może cieszyć się sporym zainteresowaniem. System działa szybko i stabilnie, główny aparat robi poprawne zdjęcia, a ekran ma wystarczającą jasność, by pozwalać na pracę w pełnym słońcu. Ogólnie smartfon „daje radę” i w tym przedziale cenowym wart jest zainteresowania.

Cena
Od 499 zł
Nasza ocena

ocena8wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

archos-logo